húsmarha_menedzsment_zselic

Húsmarhák a Zselicben: állomány-menedzsment felsőfokon

A Zselickisfaludi Állatorvosi Praxis nagyvadállományok állategészségügyi ellátását végzi szerződéses jogviszonyban. Partnereinkkel folyamatos együttműködés keretében alakítjuk ki a megfelelő állomány-menedzsment módszereket, amelyek lehetővé teszik a költséghatékony gazdálkodást. Munkánk során a betegségek megelőzésére helyezzük a hangsúlyt. Járványvédelmi, parazita-ellenes és takarmányozási programokat tervezünk, amelyek lehetővé teszik, hogy az ad hoc állatorvosi beavatkozások száma minimálisra csökkenjen.

Valljuk, hogy jó menedzsmenttel elkerülhetőek a meglepetések. A jól tervezett vakcinázási programok, a megfelelő takarmányozás és a paraziták elleni integrált védekezés tervezhetővé teszik az állategészségügyi költségeket; ugyanakkor csökkentik az állományokat érő veszteségeket.

2018. óta, az afrikai sertéspestis járvány hazai megjelenése és felgyorsult terjedése miatt, a házi sertés állományokban korábban végzett gyógyító tevékenységünket abbahagytuk. Praxisunk nagyvadas profilja már nem volt felelősséggel összeegyeztethető a sertéstelepi munkával, ezért meg kellett hoznunk ezt a döntést.

A kisállat-gyógyászati tevékenységünket 2021. óta Kaposvár legújabb állatorvosi rendelőjében, a Legjobb Barát Állatorvosi Rendelőben végezzük. Kisállatos problémával a rendelő telefonszámán (+36 20 9208 148) szükséges időpontot egyeztetni!

turgyanagi

 

Amennyiben vadegészségügyi vagy vadbiológiai vagy legelőhigiéniai kérdésben szeretne keresni bennünket, kattintson IDE!

Vadegészségügyi-vadbiológiai kutatási partnerünk:

sefag

A praxis munkatársai

Dr. Csivincsik Ágnes, praxisvezető (állatorvos, vadegészségügyi szakállatorvos)

Állatorvosi diplomáját 1996-ban szerezte az Állatorvostudományi Egyetemen. Diagnosztikai intézeti és hatósági állatorvosi munkája során szerzett tapasztalatai birtokában kezdett magánállatorvosi tevékenységet. 2007. óta a vadállományban előforduló gümőkór kutatásával foglalkozik. Munkája elismeréseként 2014-ben “Magyarország szarvasmarha-gümőkór mentességéért” díjban részesült. Éveken keresztül vett részt az állatorvostan-hallgatók gyakorlati képzésében az állategészségügyi igazgatás témakörében, ezért a “Szent István Egyetem Állatorvostudományi Kar gyakorlati képzés mesteroktatója” cím birtokosa.  Szakállatorvosi diplomáját 2019-ben szerezte. A Magyar Zoonózis Társaság és a Magyar Sertésegészségügyi Társaság tagja.

Szakterülete a vadállományban előforduló fertőző betegségek ökológiai szemléletű vizsgálata, az állomány-menedzsment módszerek gyakorlati alkalmazása a betegség-megelőzés során.

Dr. Nagy Gábor, PhD, szaktanácsadó (állattenyésztő agrármérnök)

Állattenyésztő mérnöki diplomáját 1993-ban, agrármérnöki diplomáját pedig 2013-ban szerezte. 1997. óta vesz részt a praxis munkájában, amelynek során elsősorban a tartási-takarmányozási problémák elemzését, 2011. óta pedig a parazitológiai laboratóriumi vizsgálatokat és a parazita-ellenes stratégiák tervezését végzi. Fő tudományos érdeklődése a kérődzőkben előforduló gyomor-bélférgek anthelmintikus szerekkel szembeni rezisztenciájának kutatása. Nevéhez fűződik a Metastrongylus asymmetricus sertés tüdőféregfaj első hazai leírása, valamint az amerikai májmétely (Fascioloides magna) új hazai elterjedési területének felderítése, a Haemonchus contortus fonálféreg benzimidazolokkal szembeni rezisztenciájának hazai feltérképezése, a Macrachanthorhynchus hirudinaceus és a Metastrongylus tüdőféregfajok ökológiai igényeinek pontosabb tisztázása. A Magyar Zoonózis Társaság és a Magyar Parazitológusok Társasága tagja.

Szakterülete a paraziták elleni integrált védekezési stratégiák tervezése, a tartási és takarmányozási technológiák állategészségügyi szemléletű elemzése, vadegészségügyi-vadbiológiai kutatások tervezése.

Milyen szolgáltatást kínálunk?

Nagyvad- és legeltetett kérődző-állományok számára tervezünk állategészségügyi programokat. Az állományt ellátó állatorvossal együttműködve megtervezzük a mintavételek rendjét, elemezzük a laboratóriumi eredményeket. Az állattartó szolgáltatta adatok és helyszíni vizsgálat alapján értékeljük az adott állomány legfőbb állategészségügyi veszélyeztető tényezőit. Az adatok alapján javaslatokat teszünk a probléma minél hatékonyabb kezelésére.

Nagyvad-állományokban, terítéken végzett kórbocolással gyűjtünk állategészségügyi és biológiai adatokat, amelyekből statisztikai elemzéseket végzünk és a populációt jellemző szakvéleményt adunk.

Az állattartó vagy szolgáltató állatorvosa által gyűjtött egyedi vagy poolozott bélsármintából végzünk kvalitatív vagy kvantitatív parazitológiai vizsgálatot.

Milyen típusú szolgáltatást NEM végzünk?

Kizárólag olyan állattartóinknál végzünk állatorvosi gyógyító beavatkozásokat, akikkel szerződést kötöttünk folyamatos állategészségügyi ellátás biztosítására.

Házisertés állományokban nem végzünk tanácsadói szolgáltatást sem. Ezt a döntésünket az afrikai sertéspestis-járvány gyors terjedése miatt hoztuk. Munkánk jelentős részében erdei környezetben dolgozunk és személyes tapasztalatunk a betegséggel egyelőre nincs, így a zárt sertéstartó állományok látogatásával járó járványtani kockázat egyelőre számunkra is nehezen felmérhető. Ezért nem vállalhatjuk a jelenlétünkkel járó esetleges kockázatot. Kérjük szíves megértésüket!

Nem tudunk kiszállás nélkül, látatlanban “ötletelni” egy állategészségügyi problémáról. Valljuk, hogy sok, első pillantásra állategészségügyi jellegűnek tűnő problémára a telepen találunk egyszerű választ, Ezért nem vállaljuk csupán laboratóriumi eredmények alapján intézkedési javaslatok megfogalmazását.

Társadalmi felelősségvállalás
bufo

Barna varangy

Munkánk során mindig szem előtt tartjuk a környezeti fenntarthatóság és a felelős gyógyszerhasználat alapelveit. Az állattartó kifejezett kérésére sem végzünk indokolatlan állatorvosi beavatkozásokat; különös tekintettel az antibiotikumok és parazita-ellenes szerek alkalmazására.

Honlapunk folyamatosan frissülő szakmai ismeretekkel látja el a gazdálkodókat, hogy könnyebben meg tudjanak felelni az állategészségügyi kihívásoknak. Meggyőződésünk, hogy megfelelő felkészültséggel jelentősen csökkenthetők a tartók anyagi terhei és növelhetők az eredmények. És bízunk benne, hogy ez a szellemi befektetés idővel számunkra is megtérül.